Wokół rysunkowych postaci Bolka i Lolka Blog Marzeny Nehrebeckiej Sąd Okręgowy w Bielsku Białej wyrokiem z dnia 18.05.2005 sgn. akt C 78 86 k:80 orzekł iż współautorami postaci Bolka i Lolka w ujęciu plastycznym są Alfred Ledwig, Leszek Leon Lorek oraz Władysław Nehrebecki i każdej z tych osob przysługują takie same udziały w majątkowych prawach autorskich czyli każdemu po 33.33 . Wszyscy twórcy już nie żyją pozostawili jednak spadkobierców. Alfred Ledwig dwie córki - Yvonne i Barbarę, dziedziczące ustawowo po 50 . Przekłada się to po 16 udzilałów w prawach do postaci dla każdej z nich. Leszek Leon Lorek miał jednego syna Andrzeja i to on odziedziczył calosc udzialow ojca czyli 33 całości praw do wizerunku Bolka i Lolka. Władysław Nehrebecki miał troje dzieci- synów Jana i Romana dziedziczących po 1 4 każdy oraz córkę Marzenę , która odziedziczyła połowę przysługujących ojcu udziałów. Tak wiec Marzena Posiada 16 praw do postaci Bolka i Lolka, braciom przypadło po 8
Blog > Komentarze do wpisu

Właściciele Bolka i Lolka

Kto ma prawa do Bolka i Lolka ? Do kogo należy się zwracać o zgodę na korzystanie z wizerunku? Mam nadzieję że ten wpis wszystko wyjaśni.

Po wielu latach sądowych procesów Sąd Okręgowy w Bielsku Białej wyrokiem z dnia 18.05.2005 sgn. akt  C 78/86 k:80 orzekł iż  współautorami postaci Bolka i Lolka w ujęciu plastycznym są Alfred Ledwig, Leszek Leon Lorek oraz Władysław Nehrebecki i każdej z tych osob przysługują takie same udziały w majątkowych prawach autorskich czyli każdemu po 33.33% .

Wszyscy twórcy już nie żyją pozostawili jednak spadkobierców.

Alfred Ledwig dwie córki - Yvonne i Barbarę, dziedziczące ustawowo po 50%. Przekłada się to po 16 %udzilałów w prawach do postaci dla każdej z nich.

Leszek Leon Lorek miał jednego syna Andrzeja i to on odziedziczył calosc udzialow ojca czyli 33 %całości praw do wizerunku Bolka i Lolka. 

Władysław Nehrebecki miał troje dzieci- synów Jana i Romana dziedziczących po 1/4 każdy oraz córkę Marzenę , która odziedziczyła połowę przysługujących ojcu udziałów. Tak wiec Marzena Posiada 16 %praw do postaci Bolka i Lolka, braciom przypadło po 8%

 

Miedzy spadkobiercami nie było jednak zgody co do sposobu dysponowania wizerunkiem dlatego nad postaciami Bolka i Lolka czuwa powołany przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej Zarządca Przymusowy, obecnie w osobie pana Mecenasa Marka Bukowskiego z kancelarii Bukowski i Wspólnicy. To do niego i TYLKO do niego należy zwracać o zgodę na korzystanie z plastycznego wizerunku postaci. 

Bukowski i Wspólnicy                        
Kancelaria Prawna Sp.k.


Biura:

Kraków 30-051, ul. Urzędnicza 20/5 
tel. +48(12) 631 05 25
      +48(12) 631 05 26
fax +48(12) 633 29 20

bolekilolek@bukowski -partners.pl          

Wpis ten zamieszczam ze względu na szereg nieporozumień jakie wiążą sie z licencjonowaniem i korzystaniem z wizerunku postaci. Czasem zdarza się iż niektórzy ze współwłaścicieli nie udzielają pełnych informacji co do możliwości i zasad korzystania z wizerunku, narażając nie do końca świadomych użytkowników na przykre konsekwencje. Zapewniam iż tylko i wyłącznie przez kontakt z zarządca można w legalny sposób z wizerunku korzystać, bez narażanie sie na odpowiedzialność majątkową i karną. Działania Zarządcy kontrolowane są natomiast przez Sąd Rejonowy w Bielsku - Białej sygn. akt II Ns.1784/04

poniedziałek, 21 kwietnia 2014, marzena_ne

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: